İstanbul'da Tesisatçı

İstanbul'da Tesisatçı'

Bu Makaleyi Okuduktan Sonra Bulaşık Makinesi Tesisatı,Çamaşır Makinesi Tesisatı,Doğalgaz Tesisatı,Lavabo Tesisatı,Ocak ve Fırın Tesisatı,Su Tesisatı Konusunda Kafanızdaki Sorulara Cevap Bulacaksınız

Bulaşık Makinesi Tesisatı

Bulaşık makinesinin su bağlantısı’ nın Yapılması Makine ile birlikte verilen özel hortumları makine üzerindeki su giriş vanalarına bağlanır. Kırmızı hortum veya kırmızı yazılı hortum sıcak su girişi, mavi veya mavi yazılı hortum ise soğuk su girişine bağlanır. Hortumun dirsekli ucu makineye takılır. Hortumun somunları el kuvveti ile sıkılmalıdır, anahtar kullanılmamalıdır.
Bağlantı yerlerinde oluşabilecek su sızmalarını önlemek için, hortumun her iki tarafındaki bağlantılarda conta kullanılması gerekir. Makine tarafındaki contalar
hortum filtre kanalına oturmalıdır.

Bulaşık Makinesi tesisat bağlantısı yapıldıktan sonra yerlerinin su sızdırmazlığını kontrol etmek için muslukları sonuna kadar açarak suyun akıp akmadığını kontrol ederiz. Musluktan en az 1, en çok 10 bar basınçla su akması makinenizin verimli çalışmasını sağlayacaktır. Çift su girişli modeller kör tapa kullanılarak tek su girişli olarak da kullanılabilir.

Kör tapa, sıcak su vanasına bağlanmalıdır. Bağlantı yerinden su sızmaması için lastik conta kullanılmalıdır. Su giriş hortumlarının katlanmamasına, kırılmamasına ve ezilmemesine dikkat edilmelidir

Çamaşır Makinesi Tesisatı

Yeni yapılan konutlarda çamaşır makinesi tesisatı evin şekline göre uygun bir yerde montaja hazır bir şekilde yapılmaktadır. Bazen mutfak dolabı içerisinde bir alana yada banyoda müsait bir yere çamaşır makinesi musluğu ve gideri döşenmektedir. Eski dairelerde bu bağlantıların gelişi güzel bir yere yapılması yeni oturan ev sahiplerinin zevkine ve makinesinin kullanım kolaylığına göre değişebilmektedir. Yeni taşındığınız dairenizde çamaşır makinesi tesisatı yok diye üzülmeyin. Öncelikle şu malzemeleri herhangi bir nalburdan satın alın.

1 adet çamaşır makinesi musluğu
1 adet 1/2 galvaniz niperl
1 adet 1/2 TE
1 adet 50*50 çatal
Tesisat malzemelerini temin ettikten sonra mutfak dolaplarının altındaki kapakları açın. Dairenizin ana vanasını kapatın. Çamaşır makinesi musluğunu soğuk su girişine aldığınız 1/2 Te parçayı sıkın. Sonrasında parçanın uygun olan bir ucuna çamaşır makinesi musluğunu diğer ucuna soğuk su girişinden söküğünüz vanayı sıkın. Çamaşır makinesi musluğunun ucu dişli bir parçadır. Makinenin soğuk su hortumunu musluğa bağlayın. Çamaşır makinesi gider bağlantısını yapmak için 50*50 çatalı sifon giderine bağlayın. Bir ucuna mutfak sifonunu diğer tarafına çamaşır makinesi gider hortumunu takın. Gider hortumu takarken borunun içine en fazla 15 cm sokun. Çok fazla ileriye doğru iterseniz giderde tıkanma yaşanır. Çamaşır makinesinden sular geri gelmeye başlar.

Çamaşır Makinesinin Su Bağlantısının Yapılması
Makine ile birlikte verilen özel hortumları makine üzerindeki su giriş vanalarına bağlanır. Kırmızı hortum veya kırmızı yazılı hortum sıcak su girişi, mavi veya mavi yazılı hortum ise soğuk su girişine bağlanır. Hortumun
dirsekli ucu makineye takılır. Hortumun somunları el kuvveti ile sıkılmalıdır, anahtar kullanılmamalıdır. Bağlantı yerlerinde oluşabilecek su sızmalarını önlemek için, hortumun her iki tarafındaki bağlantılarda conta kullanılması gerekir. Makine tarafındaki contalar hortum filtre kanalına oturmalıdır. Bağlantı yerlerinin su sızdırmazlığını kontrol etmek için bağlantı yapıldıktan sonra muslukları sonuna kadar açarak suyun akıp akmadığını kontrol ederiz. Musluktan en az 1, en çok 10 bar basınçla su akması makinenizin verimli çalışmasını sağlayacaktır. Çift su girişli modeller kör tapa kullanılarak tek su girişli olarak da kullanılabilir. Kör tapa, sıcak su vanasına bağlanmalıdır. Bağlantı yerinden su sızmaması için lastik conta kullanılmalıdır. Su giriş hortumlarının katlanmamasına, kırılmamasına ve ezilmemesine dikkat edilmelidir.

Doğalgaz Tesisatı

DAİRE İÇİ DOĞALGAZ TESİSATI

Daire kapılarında bırakılmış olan vanalardan itibaren ocak ve yakıcı cihazlar için yapılan tesisatların geçiş güzergahları belirlenip duvar geçiş yerleri delinmektedir. Daha sonradan kelepçeleri duvara sabitlenerek ölçüleri alınıp çelik borular kesilip dişleri açılır ve montajlıma işlemi yapılır. Ocak ve yakıcılığı bulunan cihazlar vana ve makaronlu Flex’lerinin montaj laması yapılmaktadır. Açılmakta olan duvar geçişlerinin alçıyla kapatılması sayaç bağlantı noktalarında bulunan test nipeli yardımıyla “U” manometreleri sayesinde test yapılır.

Gaz açılmalarına engel olarak görülen sebepler:

Ocakların bulunduğu mekanda havalandırma menfezlerinin bulunmaması
Cihazların kurulumunun hatalı yapılması
Baca çıkışının hava alanına bakmaması
Ocak vanalarının ateşe yakın bulunması
Yakıcı cihazların vanasına ulaşılmaz olması
Projelerde bulunan hataların olması

DOĞALGAZ PROJELERİ

Yapılı veya yapılmış olan tesisatların projelendirilmesi daire, bina, imalat ve ticarethanelerin değişik ve farklı şekilde olanları vardır.

Daire içinde,

Öncelikle daire içinde ve merdivenleri sahalığında olan mimarisi çizilerek daha sonra da yapılmış veya yapılmakta olan doğalgaz tesisatlarının mimari projeleri üzerine kuş bakışı şeklinde yerleştirilir. Daha sonra boru çelik tesisatları izometrik olarak ve çaplarının metrajları ve yükselişlerinin düşüş sistemleri belirtilerek çizilmektedir. Binalarda kaç daire olduğunu, ne kadar kat olduğunun ve adres abone bilgilerinin kapak bilgileri doldurularak igdaş’a onayı sunulur.

BİNA ANA KOLON TESİSATI

İgdas tarafından bırakılmıs olan servis kutuları itibari ile bina ad kullanılacak olan cihazların toplam tüketim bilgilerinin hesapları yapılarak boru bilgileri çıkarılır ve projeler hazırlanıp Yapılmakta olan kaynaklı kolon tesisatları imalatı için kat betonları karot ile açılıp kaynaklanarak tesisatı sabitlemek için konsolluma ve kelepçeleme sistemi ile kurulur Kaynaklama imalatı tamamlanıp proje işlemleri yürütülmektedir.

ÜCRETSİZ KEŞİF

Müşterilerin keşif talepleri telefon ile alınabilmekte ve randevu verilmektedir. Randevu günleri gidilip müşterilerin istekleri alınmaktadır. İsteklerin doğrultusunda keşif işlemine başlanır.

KAT KALORİFERİ

Dairelerin m/2’rine göre radyatör metrajlarını belirtir. Radyatörlerin montajlıma yerlerini tespit eder. Yakıcı cihazların (kazan ya da kombi) yerleri belirtilir. Yakıcı cihazlar ve radyatörlerin boruluma güzergahları tespitlenir. Yapıma hazır olan boruların tesisat sistemi delinecek duvarları ile kazılacak zeminleri anlatılmaktadır Yapılacak durumdaki sistemlerin fiyat listesi hazırlanıp müşterilere bilgilendirme verilmektedir. Yapılan keşifler ile ücretlendirme bilgileri ile keşif sona erer.

Lavabo Tesisatı

Konut ve ofislerimizde zaman zaman lavabo tıkanıklığı ile karşılaşabiliriz. Lavabo tıkanmasına sebep olan en büyük etken yağlardır. Dikkat etmeden lavabomuza döktüğümüz yağlar bitki lifleri, çay gibi ufak katı cisimler ile birleştiğinde lavabo giderleri tıkanmış olur. Böyle bir durumda lavabo tıkanıklığı tespit cihazları lavabo tesisatı kontrol edilir, bu şekilde lavabo açıcı kimyasallar kullanılmadan kolaylıkla lavabo tıkanıklığı giderilmiş olur.Uzun süreli kalıcı bir çözüm istiyorsanız lavabo açıcı kullanmadan önce mutlaka lavabo açma uzmanı olan kurumsal firmalardan yardım isteyin. Bir çok zaman kendiniz bu sorunun çözümünü bulacağınızı zannedersiniz. Bunun için pompa ve kimyasallar kullanılır. Bu kimyasallar tıkanıklığı kısmi olarak açsa bile lavabo tesisatına zarar verir ve güçlü bileşenleri sebebiyle erimesine sebep olur.İleriki zamanlarda her hangi bir tıkanıklıkta bu zayıf noktalardan su kaçağı yaşanır. Pompa ile çözüm aradığınızda ise tıkanıklığı çoğu zaman daha ileriye doğru iterek mutfak lavabosunun altında problemi çözecekken duvar altına müdahale etmek zorunda kalabilirsiniz. Teknolojik tespit cihazları lavabo açma yöntemleri arasında en etkin olanıdır. Bu şekilde yapılan müdahaleler kalıcı olur ve size uzun süre problem yaşatmaz. Lavabo açma işlemi yapılırken modern görüntüleme sistemleri lavabo sisteminin içine salınır, içerideki tıkanıklık dışarıdaki bilgisayar ekranlarına verilerek tesisatın içi komple görüntülenmiş olur. Bu şekilde tesisat içindeki tüm sorunlar görüntülenmiş olur. Özel klavuzlar sayesinde su tıkanıklığının kaynağına gidilerek katı cisim parçalanarak çıkartılır.

Bu şekilde lavabo tesisatı komple temizlenmiş olur. Bu şekilde kalıcı çözüm üretmiş olursunuz. Tesisattaki tüm sorunları kökünden engellemiş olursunuz. Evinizdeki tesisatınızda yaşayacağınız tüm sorunlarda mutlaka profesyonel hizmet veren kurumsal firmalar ile çalışmaya özen gösterin aksi taktirde zararınız her zaman için daha fazla olacaktır.

Ocak ve Fırın Tesisatı

Fabrikasyon tüp gaz ile çalışan ocak,fırın ve şofben gibi cihazlarınızın doğalgazda kullanılabilmesi için bazı parçaların değiştirilip doğalgaza dönüşüm yapılması gerekmektedir.

Doğalgazlı cihazların tüp gaz’da kullanılabilmesi içinde ocak gaz dönüşüm işlemi tekrarlanmalıdır.Örnek eski evinizdeki tüplü ocağınızı taşınacağınız doğalgazlı evinizde kullanmanız mümkündür.Ocak gaz dönüşümünü Ocak memeleri,hortum girişleri ve hortumları v.s parçaları değiştirerekYeni bir cihaz almanıza gerek kalmadan dönüşüm,ayar ve gaz kaçak detektörü kontrollerini yaparak teslim ediyoruz.Ocak doğalgaz dönüşümü fiyatları set üstü ocak ve fırınlı ocaklarda değişiklik göstermektedir.Bütün Marka ocaklar, fırınlar, kuzineler, pasta börek fırını, set üstü ocakları, çay kazanları, piliç çevirme ve döner makineleri arıza, tamir ve bakımları yapılır.
Doğalgaza dönüştürülür, Doğalgazdan LPG ye dönüştürülür.
Ocaklarınızda arıza mı var?,İs mi yapıyor?,Gaz kaçağı mı var?Doğalgaza mı dönüştürmek istiyorsunuz?Bakım mı yaptırmak istiyorsunuz?…Doğru adrestesiniz… Hemen bizi arayın… Sorunlarınıza çözüm olalım…Ocak gaz dönüşümü, gaz sobası dönüşümü, şofben dönüşümü, fırın tamiri, ocak tamiri, sanayi ocakları tamiri, servisi, bakımı, fleks, flex takma, Ocak, fırın, sanayi ocakları tamiri, gaz dönüşümü, Lpg Doğalgaz Dönüşümü Soba Dönüştürme Fırın Tüp Doğalgaz dönüşüm işleriniz yapılır.*Doğalgaz tesisatı arıza, tadilat, tamir ve yenileme işlerinin çekme çelik*(Dikişsiz) doğalgaz borusu ile tamir bakımını ve yenilenmesi yapılır.*Gaz kaçakları(gaz sızıntıları) kaçak tespit detektörü ile bulunup arıza çözülür.*Kombi, şofben, ocak, fırın ve doğalgaz sobası bağlantıları yapılır.*Doğalgaz kombi tesisatının onarım ve yenilenmesi yapılır.*Ocak, şofben ve fırın dönüşümleri yapılır.*Kombi bacası, soba bacası, davlumbaz bacası, tıkanıkları açılır ve temizlenir.*İsteğinize bağlı olarak baca temizliği yapılacak olan bacanın öncesi ve sonrası fotoğraflanır.

*Gaz alarm cihazı montajı yapılır.

Su Tesisatı

Su tesisatı, genel olanak sıhhi tesisat olarak adlandırılmaktadır. Bu tesisat, hem binalarda hem de açık alanlardaki sulama sistemlerinde bulunmaktadır. Geçmiş zamanlara kadar demir borularla tasarlanan tesisatlar, PVC sistemlerinin gelişmesiyle birlikte bu malzemeden yapılmaya başlanmıştır. Her yapının sıhhi tesisatının üç temel işlevi karşılaması gerekmektedir.

Bunlardan biri gıda tüketimi, diğeri günlük tüketim ve son olarak suyun dağıtılmasıdır. Gıda tüketiminde sıhhi tesisatın rolü, hazırlanan yemeklerin pişirilmesi sırasında suyun elde edilmesidir. Günlük tüketimdeki rolü çamaşır ve bulaşık yıkanması ile temizlenmeye yöneliktir. Konut içindeki dağılımı ise organik atıkların uzaklaştırılmasına yöneliktir. Bazen de sıhhi tesisatın bazı özel işlevleri olabilmektedir. Örneğin bir kaynaktan ya da kuyudan suyun dışarı çekilmesi ve atılması, içme suyunun içilebilir nitelikte olması gibi işlevleri su tesisatı gerçekleştirmektedir.